Deník L’Equipe se ptá rekordmana
Posted on 27. Kvě, 2014 by admin in AKTUALITY, EXTRA, HODINOVKA, TECHNIKA
V souvislosti s novými pravidly platnými pro cyklistickou hodinovku položil aktuálnímu světovému rekordmanovi Ondřeji Sosenkovi několik otázek pro francouzský deník L’Equipe redaktor Nicolas Perthuis. Zde jsou odpovědi:
Jaké jsou tvoje osobní pocity, není to projev neúcty k tvému rekordu?
Neřekl bych, že to je projev neúcty k mému rekordu, ale spíš se z mého pohledu jedná o projev nekoncepčního jednání ze strany vedení UCI. Pokud se dobře pamatuji, tak návrat ke klasické podobě kola pro hodinovku byl před 14 lety zdůvodňován mimo jiné také tím, že se tak hodinovka stane dostupnější disciplínou i pro závodníky, kteří se ke kosmickým podobám bicyklů na jakých jezdili Indurain, Moser, Rominger či Boardman nedostanou. A když pak jeden takový cyklista rekord rekordů skutečně překonal, byl tu najednou problém!
Vyrozuměla tě UCI osobně?
Ne, nikdo mě o ničem nevyrozuměl, ale překvapen tím nejsem. Byl jsem pro vedení UCI od první chvíle nechtěným rekordmanem. Vedení UCI mi přece teď nebude sdělovat, že došlo ke změně, když poté, co jsem rekord zcela v souladu se stanovenými pravidly překonal, mně nikdo z nejvyššího světového cyklistického vedení nepředal ani hloupý diplom, či jiný oficiální důkaz toho, že mi rekord patří.
Není tristní, že tvůj rekord se už nikdy nikdo nebude pokoušet překonávat?
Jde o úhel pohledu. Je pravda, že se k rekordu v podmínkách, za nichž jsem ten stávající nejlepší světový výkon vytvořil já, už nikdy nikdo nepostaví. Ale také je pravda, že už nikdy nikdo na klasickém kole také nepojede hodinu rychleji než já. Mám srovnání s generacemi největších cyklistických kapacit až do doby Merckxe a Boardmana. To není málo. A podstatu problému vystihl Bradley Wiggins. Když se ho v nějakém rozhovoru ptali, zda se sám do hodinovky nepustí, odpověděl, že největší potíž vidí v přechodu na klasické kolo. Dnes se tedy může jet hodinovka na stejném kole, jako se jezdí stíhací závod. Těším se na nejbližší pokusy a budu aktérům držet palce.
V jaké fázi jste byli při vývoji kola pro tvůj chystaný pokus v roce 2015?
Určitě dál, než jsem aktuálně já sám ve vývoji své výkonnosti… Základem naší koncepce se mělo stát využití schopností dvoumetrového závodníka točit extrémně dlouhé kliky, až přes 200 mm, což umožní použít také extrémně těžký převod. To všechno zůstává, jen místo klasického kola musíme věc aplikovat na moderní kolo pro stíhací závod.
Má vliv tato technická změna na tvůj pokus?
Samozřejmě, že tato zcela zásadní změna vliv na můj chystaný pokus má. Jsem dneska amatér, cyklistikou se zabývám ve svém volném čase, neživím se jí, ale to, co dělám, mi musí také přinášet radost. Skutečnost, že se devět roků nikdo nedokázal mému rekordu postavit, mne hodně motivovala. Teď však možná bude skutečnost jiná. Počkám si, co změna přinese v praxi, a pak se rozhodnu.
A postaví ti Festka nové kolo, pokud bys jel?
To není otázka úplně pro mne, ale na tomto problému by můj další případný pokus o rekord ztroskotat neměl. Nepochybuji, že takové kolo můj kamarád Michal Moureček postavit dokáže. I když s možností využít stlačovaných trubek do kapkovitých tvarů, jeden z našich trumfů, totiž velmi malý průměr trubek klasicky kulatých, ztratil význam.
Kolik si myslíš, že je možné v nových podmínkách zajet?
Reálných je podle mého názoru 53 až 54 km.